Tuz Hakkında

Kaya Tuzu Hakkında Bilmediklerimiz

Son günlerde tuz tartışmaları aldı başını gidiyor. Hangi tuzu yemeli ? Hangi tuz zararlı?

Öncelikle kullanmamız gereken tuz mutlaka doğal olmalı. Bu demektir ki işlem görmemiş olmalı.

Bu ne demektir ?

Beyazlatılmış olmayacak

Akışkanlığını arttırmak için kimyasallar katılmamış olacak

Nem tutmaması için içine kimyasal katılmamış olacak.

Bu anlattıklarım bildigimiz tuz kavramından farklıdır.

Biz sanayi için rafine işleminden geçmiş tuzlara alışkınız.

Tuzluktan rahatça akan ve bir tatlandırıcı özelliği dışında minerallerinden ayrıştılan bu tuz adeta zehirdir bedenimiz için,oysa doğal tuzlar bedeninin ihtiyaç duyduğu birçok minerali içerir.

.

Tuz nereden gelir ? 
Tüm tuzlar deniz kaynaklıdır. Milyarca yıl yağan yağmurlar , dogada ve Dünya’nın kabuğunda bulunan minerallerin de katılması ile denizleri oluşturdu. Su defalarca buharlaşarak minerallerini denizlerde bıraktı. Dünya bugün ki coğrafyasına henüz sahip degildi. Güneşin yüksek ısısı ile kuruyan denizlerden kalan tuzlar, farkli zaman aralıklarında Dünya’nın merkezinden kaynaklanan yer hareketleri ile yer değiştiren yer kabuğunun sıkıştırması ile sertleşerek kristallesmistir.
.
Bugün orta ve Doğu  Anadolu geçmişte iç denizdi .Bugün geniş  tuz yataklarına sahiptir.

.

Tarih boyunca ve gunümüzde de bu bölgeden kaya tuzları çıkartılır, bu  Kaya tuzlarının içlerinde az miktarda da olsa kristal tuzları bulunur. Ancak büyük bir kısmı kristalleşme sürecini tamamlayamamış tuzlardır.Bu tuzlar aslında yeterince basınca maruz kalmamıştır. Bu özelliğin yanında tuzların oluştuğu bölgede ki maden yapısı tuzun niteliğini belirler.

.

Örnegin yakın coğrafyada yer almalarına rağmen, Kırşehir , Çankırı tuzu ile Yozgat tuzunun sodyum ve mineral degerleri birbirinden farklıdır.

.

Kaya tuzu beslenmede kullanılabilir mı? 
Elbette kullanılır. Şu anda da salça, turşu, peynir ve zeytin yapımında kullanıyoruz.

.

Kaya tuzlarının çıkarılma bicimi oldukça önemlidir. Dinamit ile çıkarılan ve kamyonlardan çıkan egzoz dumanlarına maruz kalan tuzlar gizli birer zehir haline gelir. Beyaz rengi sizi aldatmasın. Tuzları bulundukları ortamda ki tüm maddeler etkiler.
tarih boyunca insan gücüyle çıkarılan tuzlar kıymetli olmuştur ve hali hazırda da böyledir.

.

Kaya tuzu elbette rafine tuzdan çok çok iyidir. Ancak mümkün ise kristal tuzları tercih etmemiz bizim için çok daha iyidir.

ılgaz akbak otel, tuz odaları, ılgaz tuz oteli, tuz otelleri, tuz odaları, himalaya tuzu, çankırı kaya tuzu